Uzyskaj graniczne dokumenty dotyczące rybołówstwa
Jeżeli importujesz produkty rybołówstwa, możesz złożyć elektronicznie wniosek o weryfikację i zatwierdzenie świadectwa połowowego odnośnie takich towarów oraz uzyskać w formie elektronicznej zatwierdzone świadectwo wymagane do objęcia importowanego towaru procedurą celną.
Dzięki usłudze uzyskasz:
- potwierdzenie kompletności złożonego wniosku,
- możliwość szybkiego uzupełnienia brakujących danych lub załączników,
- świadectwo, które potwierdzi, że towar spełnia określone wymagania,
- dane, które będziesz mógł wykorzystać przy składaniu elektronicznego zgłoszenia celnego,
- jeśli zgłaszasz towar partiami – będziesz mógł sprawdzić stan wykorzystania swojego świadectwa i zobaczyć saldo odprawionych partii towaru.
Jako importer produktów rybołówstwa powinieneś złożyć wniosek o weryfikację i zatwierdzenie świadectwa połowowego. Jeżeli przywóz produktów rybołówstwa następuje drogą morską wniosek złożysz do Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego (GIRM). Jeżeli przywóz produktów rybołówstwa następuje przez drogowe, kolejowe albo lotnicze przejście graniczne wniosek złożysz do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ). Możesz również zweryfikować dane w świadectwie połowowym jeśli wystawione jest przez odpowiednią władzę w USA, Malediwach, Norwegii, Kanadzie i Grenlandii (strony otworzą się w nowych oknach lub na nowych kartach przeglądarki).
W przypadku GIRM właściwy ośrodek zamiejscowy, do którego należy złożyć wniosek znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego (strona otworzy się w nowym oknie lub na nowej karcie przeglądarki). Towary, w odniesieniu do których świadectwo połowowe podlega weryfikacji i zatwierdzeniu sklasyfikowane są w rozdziale 03 i pozycji taryfowej 1604 i 1605 Nomenklatury Scalonej z wyjątkiem produktów wyszczególnionych w załączniku I do rozporządzenia Rady (WE) nr 1005/2008. Powyższe działania prowadzone mogą być w formie elektronicznej z wykorzystaniem serwisu Single Window. Jak skorzystać z usług oferowanych w serwisie Single Window dowiesz się w dalszej części opisu usługi.
Usługa skierowana jest do przedsiębiorców – importerów produktów rybołówstwa oraz do przedstawicieli importerów.
Skorzystanie z usługi możliwe jest po zarejestrowaniu się na portalu PUESC.
Informacje na temat zakładania konta na PUESC znajdziesz w opisie usługi „Załóż konto lub sprawdź swoje dane”.
Wypełniając formularz „PUESC1 – Załóż konto”, pamiętaj o zaznaczeniu pola zawierającego oświadczenie o zapoznaniu się z Instrukcją obsługi i stosowania elektronicznych zgłoszeń celnych w procedurach przywozowych lub instrukcją dla eksporterów/zgłaszających w zakresie obsługi zgłoszeń wywozowych w systemie AES oraz zaznacz pole zgody na gromadzenie danych certyfikatu kwalifikowanego.
Kolejne kroki to:
- wygenerowanie certyfikatu celnego (opcjonalnie w przypadku braku certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego) – skorzystaj z usługi „Uzyskaj lub unieważnij certyfikat celny”,
- zarejestrowanie danych podmiotu przez wypełnienie i przesłanie podpisanego formularza Rejestracja podmiotu (opcjonalnie w przypadku gdy podmiot nie był jeszcze zarejestrowany) – skorzystaj z usługi „Zarejestruj dane podmiotu / uzyskaj numer EORI”,
- powiązanie reprezentanta z istniejącą firmą – skorzystaj z usługi „Powiąż reprezentanta z podmiotem”.
Wypełniając formularz, pamiętaj o zaznaczeniu uprawnień do jednego lub więcej systemów AES, AIS-ICS, AIS-Import lub NCTS2.
Po zalogowaniu wybierz reprezentowaną firmę (żółta kropka wskazuje aktualny kontekst), a na stronie głównej PUESC w zakładce „Odprawa graniczna i Single Window” wybierz „Skorzystaj z serwisu Single Window”.
W serwisie Single Window będziesz mógł dopełnić wymagań dotyczących obowiązku poddania towaru granicznym kontrolom inspekcji takich jak Państwowa Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Weterynaryjna, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Inspekcja Rybołówstwa Morskiego.
Jako użytkownik serwisu:
- wypełnisz formularz wniosku o dokonanie granicznej kontroli i wyślesz go do wybranej przez siebie inspekcji,
- otrzymasz wynik kontroli granicznej w postaci elektronicznej,
- sprawdzisz saldo swoich rozstrzygnięć (zakładka „Bilansowanie”) oraz stan koordynowanych kontroli dotyczących twoich przesyłek (zakładka „Koordynacje kontroli”).
Skorzystaj z serwisu
Single Window
Z usług dostępnych w serwisie Single Window możesz także skorzystać przy wykorzystaniu funkcjonalności systemów zewnętrznych zintegrowanych z PUESC (kanał webservice).
Szczegółowe informacje o możliwościach i warunkach skorzystania z kanału webservice (usługi niewizualne) znajdziesz w części Jak skorzystać z usługi niewizualnej.
Aby złożyć wniosek o weryfikacje i zatwierdzenie świadectwa połowowego, musisz posiadać prawidłowo wypełnione świadectwo połowowe zatwierdzone przez organ państwa bandery, uzupełnione (przez importera) lub kopię świadectwa połowowego (jeżeli nie posiadasz oryginału), któremu może towarzyszyć uwiarygodnione urzędowo oświadczenie zakładu przetwórczego, umiejscowionego w innym kraju trzecim niż państwo bandery statku dokonującego połowów organizmów morskich wymienionych w świadectwie połowowym.
Jeżeli chcesz złożyć wniosek o weryfikacje i zatwierdzenie świadectwa połowowego z wykorzystaniem serwisu Single Window:
- zaloguj się na PUESC w odpowiednim kontekście (po zalogowaniu wybierz nazwę firmy z którą jesteś powiązany), a następnie przejdź do serwisu Single Window – na stronie głównej PUESC w zakładce „Odprawa graniczna i Single Window” wybierz „Skorzystaj z serwisu Single Window” lub z zakładki „Formularze” wybierz „SWW – Wnioski o dokonanie granicznej kontroli”,
- w serwisie Single Window z menu wybierz „Nowa sprawa-SW”,
- wybierz rodzaj wniosku, jaki chcesz złożyć:
- SWW18 „Wniosek o weryfikację świadectwa połowowego” - wypełnij wszystkie zakładki wniosku,
- dołącz załączniki (certyfikaty, wyniki badań laboratoryjnych) w zakładce „Załączniki”,
- wyślij wniosek do właściwego inspektora rybołówstwa bądź MGMiŻŚ.
Wniosek o weryfikację i zatwierdzenie świadectwa połowowego należy złożyć, co najmniej na 3 dni robocze przed przewidywanym terminem przybycia towarów na miejsce wejścia na terytorium UE. Termin 3 dni roboczych może zostać skrócony w zależności od rodzajów produktów rybołówstwa, odległości od miejsca wejścia na terytorium UE lub wykorzystanych środków transportu.
Usługa jest bezpłatna – Krajowa Administracja Skarbowa nie pobiera opłat za korzystanie z serwisu Single Window a właściwe organy nie pobierają opłat za weryfikację i zatwierdzenie świadectw połowowych.
Otrzymaną informację o podjętym przez właściwy organ (GIRM lub MGMiŻŚ) rozstrzygnięciu (zatwierdzone świadectwo połowowe), będziesz mógł wykorzystać w zgłoszeniu celnym. W polu 44 zgłoszenia wpisz akronim świadectwa, jakie otrzymałeś w wyniku kontroli: C673, a w Systemie Informacyjnym Skarbowo-Celnym (SISC) w ramach realizacji usługi w zakresie przywozu towarów nastąpi automatyczne sprawdzenie czy zatwierdzone odpowiednio przez GIRM/MGMiŻŚ świadectwo pozwala na odprawienie towaru. Uzyskane świadectwo będziesz mógł również wydrukować, ale nie będziesz musiał przynosić go do urzędu celno-skarbowego.
Jeżeli chcesz skorzystać z możliwości przesyłania i odbierania dokumentów elektronicznych wytworzonych przy użyciu posiadanego oprogramowania lub własnych systemów informatycznych za pośrednictwem PUESC kanałem webservice, zapoznaj się ze specyfikacją techniczną kanału komunikacyjnego dla systemów zewnętrznych, dostępną w części „Dokumentacja SXML” oraz z pozostałymi informacjami, w tym z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania w części „FAQ”.
Integracja z usługą niewizualną na PUESC może wymagać dostosowania posiadanego oprogramowania lub własnego systemu do standardów Systemu Informacyjnego Skarbowo-Celnego (SISC). Wymiana danych pomiędzy SISC i systemem zewnętrznym odbywa się przez wymianę komunikatów w formacie XML zgodnie ze specyfikacją techniczną.
Funkcjonalności zapewniające korzystanie z usługi w formie niewizualnej zapewnia komponent SISC – Platforma Koordynacji i Wymiany Danych – Single Window (PKWD-SINGLE WINDOW). Poszczególne dokumenty opublikowane na PUESC dotyczące możliwości i warunków skorzystania z usługi niewizualnej oznaczone są skrótem tego komponentu informatycznego.
W specyfikacji technicznej zdefiniowana została struktura i zawartość informacyjna komunikatów (dokumentów XML) wysyłanych i odbieranych przez system zewnętrzny. Potraktuj specyfikację jako dokument źródłowy przy projektowaniu, implementacji oraz tworzeniu dokumentacji testowej i użytkowej systemu informatycznego, który komunikować się będzie z SISC poprzez jego komponent informatyczny SEAP (Pojedynczy Elektroniczny Punkt Dostępu).
Dokumentacja SXML
Specyfikacja Techniczna Systemu – Publiczna
Powiązane dokumenty (zalecenia, instrukcje)
-
Materiały szkoleniowe
-
Środowisko testowe
Jeśli chcesz sprawdzić funkcjonalności kanału webservice możesz skorzystać ze środowiska testowego:
https://te-ws.puesc.gov.pl/seap_wsChannel/DocumentHandlingPort
Podręcznik użytkownika systemu – Klient
Sytuacje nadzwyczajne to niedostępność usługi w szczególności ze względu na awarie po stronie SISC lub zapowiadane prace serwisowe.
W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, gdy złożenie wniosku w formie elektronicznej nie może zostać odłożone w czasie, przekaż do właściwego inspektora rybołówstwa bądź MGMiŻŚ wniosek wraz z załącznikami w formie papierowej. Rozstrzygnięcie otrzymasz w tej samej formie.
Kontakt całodobowy 24/7/365 poprzez:
- portal Centralny Service Desk
- e-mail: helpdesk-eclo@mf.gov.pl
- w polu temat wpisz nazwę usługi
- w treści wiadomości opisz co działa nieprawidłowo bądź napisz, czego chcesz się dowiedzieć
- wyślij wiadomość z adresu e-mail, który został użyty do założenia konta na PUESC (login PUESC)
- telefon - 33 483 20 55;
Oczekiwanie na rozmowę z konsultantem Help Desk SISC to maksymalnie 30 minut. Średni czas oczekiwania wynosi 5 minut.
Czas realizacji
- Rejestracja zgłoszeń oraz wniosków – niezwłocznie, całodobowo
- Obsługa standardowych zgłoszeń lub wniosków, dla których zostały opracowane rozwiązania – na bieżąco, maksymalny czas obsługi zgłoszenia lub wniosku do 4 godzin
- Obsługa zgłoszeń wymagająca wiedzy specjalistycznej bądź technicznej (w zależności od godzin pracy II oraz III linii- przykładowy wpis) w dni robocze od 7:30 do 15:30 – maksymalny czas obsługi zgłoszenia do 20 dni roboczych
- Obsługa wniosków wymagająca wiedzy specjalistycznej bądź technicznej (w zależności od godzin pracy II oraz III linii- przykładowy wpis) w dni robocze od 7:30 do 15:30 maksymalny czas obsługi zgłoszenia do 10 dni roboczych
Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego - informacje dla importerów
Weryfikacja świadectw wystawionych w USA
Weryfikacja świadectw wystawionych w Norwegii
Weryfikacja świadectw wystawionych na Malediwach
Weryfikacja świadectw wystawionych w Kanadzie
Weryfikacja świadectw wystawionych na Grenlandii
Strony otwierają się w nowych oknach lub na nowych kartach przeglądarki.
Rozporządzenie Rady (WE) nr 1005/2008 z 29 września 2008 r. ustanawiające wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania, zmieniające rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1936/2001 i (WE) nr 601/2004 oraz uchylające rozporządzenia (WE) nr 1093/94 i (WE) nr 1447/1999.
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1010/2009 z 22 października 2009 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1005/2008 ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania.
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 202/2011 z 1 marca 2011 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (WE) nr 1005/2008 w zakresie definicji produktów rybołówstwa oraz zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 1010/2009 w zakresie wzorów formularzy uprzedniego powiadomienia, poziomów referencyjnych dla inspekcji w portach oraz uznanych systemów dokumentacji połowowej w regionalnych organizacjach ds. rybołówstwa.
Ustawa z 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim (Dz.U.2015, poz.222 ze zm.).
Ustawa z 5 grudnia 2008 r. o organizacji rynku rybnego (Dz. U. 2015, poz. 1970, ze zm.).