Uzyskaj graniczne dokumenty jakości handlowej

Jeżeli przywozisz lub wywozisz artykuły rolno-spożywcze, możesz złożyć elektronicznie wniosek (zgłoszenie) do kontroli jakości handlowej towarów przywożonych z zagranicy lub wniosek (zgłoszenie) przywozu/wywozu świeżych owoców i warzyw z/do krajów trzecich. Uzyskasz w formie elektronicznej świadectwa wymagane do objęcia towaru procedurą celną.

Dzięki usłudze:

  • otrzymasz potwierdzenie kompletności złożonego wniosku,
  • szybko uzupełnisz brakujące dane lub załączniki,
  • uzyskasz informację o wynikach granicznej kontroli jakości handlowej,
  • otrzymasz świadectwo, które potwierdzi, że towar spełnia określone wymagania,
  • uzyskasz dane, które będziesz mógł wykorzystać przy składaniu elektronicznego zgłoszenia celnego,
  • jeśli zgłaszasz towar partiami – będziesz mógł sprawdzić stan wykorzystania swojego świadectwa i zmienić saldo odprawionych partii towaru

Z usługi możesz skorzystać za pomocą dedykowanego formularza Zgłoszenia do kontroli – import (SWW05), Zgłoszenia wywozu świeżych owoców i warzyw do krajów trzecich (SWW06), Zgłoszenia wywozu świeżych owoców i warzyw do Federacji Rosyjskiej (SWW07), Zgłoszenia przywozu świeżych owoców i warzyw (SWW08), Zgłoszenia do kontroli jakości handlowej świeżych bananów (SWW10) lub kanału webservice (usługa sieciowa).

 

KROK WSTĘPNY

Załóż konto

KROK 0

Zaloguj się

KROK 1

Wybierz właściwy formularz

KROK 2

Wypełnij formularz

KROK 3

Podpisz i wyślij wniosek

KROK 4

Zapłać za czynności kontroli granicznej

KROK 5

Odbierz wydane rozstrzygnięcie

Jako importer/eksporter artykułów rolno-spożywczych musisz poddać importowane/eksportowane artykuły granicznej kontroli jakości handlowej. Kontrola ta może odbyć się na wyznaczonych przejściach granicznych oraz w oddziałach lub miejscach wyznaczonych na terenie działania Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Listę przejść granicznych, na których przeprowadzana jest graniczna kontrola jakości handlowej, znajdziesz w wykazie  Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (strona otwiera się w nowym oknie). Towary, które takiej kontroli podlegają, znajdziesz w wykazie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (strona otwiera się w nowym oknie).

Jeśli przywozisz lub wywozisz świeże owoce i warzywa musisz je poddać kontroli zgodności z normami handlowymi. Informację o tym, które owoce i warzywa podlegają takiej kontroli znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych (strona otwiera się w nowym oknie).

Jeśli przywozisz świeże banany, to musisz złożyć odrębny wniosek do kontroli jakości. Zwróć uwagę, na wymogi rolnictwa ekologicznego, gdyż przywożone z kraju trzeciego produkty rolno-spożywcze  mogą podlegać specjalnej kontroli „eko”. Jeśli przywozisz z zagranicy  banany o kodzie CN 0803 90 10 00 , które podlegają kontroli jakości handlowej i zarazem podlegają wymogom produkcji ekologicznej, niezależnie od złożenia wniosku  SWW10 powinieneś złożyć dodatkowo wniosek SWW0005 i zaznaczyć pole „zgłoszenie do kontroli dopuszczenia do swobodnego obrotu na terytorium WE przesyłki produktów rolnictwa ekologicznego przywożonych z kraju trzeciego”.

Powyższe działania prowadzone mogą być w formie elektronicznej z wykorzystaniem serwisu Single Window. Jak skorzystać z usług oferowanych w serwisie Single Window dowiesz się w dalszej części opisu usługi.

Usługa skierowana jest do przedsiębiorców – importerów/eksporterów artykułów rolno-spożywczych, owoców i warzyw oraz do ich przedstawicieli.

Aby złożyć wniosek o dokonanie granicznej kontroli jakości handlowej lub kontroli zgodności z normami, przygotuj certyfikaty, deklaracje i wyniki badań laboratoryjnych (oraz ich tłumaczenia), które potwierdzają, że towar spełnia wymagania zdrowotne wynikające z przepisów prawa.

Kontrola jakości artykułów rolno-spożywczych przywożonych z państw trzecich oraz kontrola świeżych owoców i warzyw (w przywozie i wywozie), wymagana jest przed objęciem towarów procedurą celną.

  • Kanał webservice (usługa sieciowa)

Możesz przesłać komunikaty przy wykorzystaniu funkcjonalności systemów zewnętrznych zintegrowanych z PUESC (kanał webservice, usługa sieciowa). Szczegółowe informacje o możliwościach i warunkach skorzystania z tej formy udostępnienia usługi znajdziesz na stronie Usługi sieciowe – informacje i specyfikacje. Właściwych dokumentów szukaj w sekcji „Single Window”.

Krajowa Administracja Skarbowa nie pobiera opłat za korzystanie z serwisu Single Window.

Opłaty za czynności podejmowane przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, w ramach granicznej kontroli jakości handlowej określa Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi (strona otworzy się w nowym oknie lub na nowej karcie przeglądarki) w drodze rozporządzenia.

Opłat na rzecz Inspekcji Jakości Handlowej możesz dokonać przelewem na konto Inspekcji – w tym celu skontaktuj się z właściwą jednostką Inspekcji Jakości Handlowej. Opłat możesz dokonać także korzystając z szybkich płatności online.

Sytuacje nadzwyczajne to niedostępność usługi w szczególności ze względu na awarie lub zapowiadane prace serwisowe.

W przypadku wystąpienia takiej sytuacji - jeśli nie możesz zaczekać na ponowne udostępnienie usługi - złóż do granicznego lekarza weterynarii wniosek wraz z załącznikami w formie papierowej. Rozstrzygnięcie otrzymasz w tej samej formie.

Kontakt całodobowy 24/7/365 poprzez:

  • portal Centralny Service Desk

      Zaloguj do Help Desk SISC

  • w polu temat wpisz nazwę usługi,
  • w treści wiadomości napisz, co działa nieprawidłowo lub czego chcesz się dowiedzieć,
  • wyślij wiadomość z adresu e-mail, którego użyłeś do założenia konta na PUESC (login PUESC),
  • telefon – 33 483 20 55.

Oczekiwanie na rozmowę z konsultantem Help Desk SISC to maksymalnie 30 minut. Średni czas oczekiwania wynosi 5 minut.

Czas realizacji

  • Rejestracja zgłoszeń oraz wniosków – niezwłocznie, całodobowo.
  • Obsługa standardowych zgłoszeń lub wniosków, dla których zostały opracowane rozwiązania – na bieżąco,  maksymalny czas obsługi zgłoszenia lub wniosku do  4 godzin.
  • Obsługa zgłoszeń, która wymaga wiedzy specjalistycznej bądź technicznej (w zależności od godzin pracy II oraz III linii) w dni robocze od 7:30 do 15:30 – maksymalny czas obsługi zgłoszenia do 20 dni roboczych.
  • Obsługa wniosków, która wymaga wiedzy specjalistycznej bądź technicznej (w zależności od godzin pracy II oraz III linii) w dni robocze od 7:30 do 15:30 – maksymalny czas obsługi zgłoszenia do 10 dni roboczych.

W przygotowaniu.

Strony w serwisach EUR-Lex (Baza aktów prawnych Unii Europejskiej) i ISAP (Internetowy System Aktów Prawnych) otwierają się w nowych oknach przeglądarki: